Marchew
Po rzodkiewce i ogórkach pierwsze miejsce w hodowli roślin pod szkłem zajmuje marchew i pietruszka. Hoduje się je zwykle na ciepłym inspekcie, aby już w maju otrzymać towar zdatny do handlu i spożycia w domu. Ponieważ jednak pomiędzy marchewką z inspektu, a pierwszą gruntową następuje przerwa, szczególniej jeżeli maj jest chłodny i suchy, to posiana w zimnym inspekcie marchew, akurat zdatna będzie do handlu w chwili, kiedy jej na zabraknie stole zabraknie.
W początku października wysiewamy marchew do zimnego inspektu, w lekką inspektową ziemię używając mieszaniny marchwi i pietruszki, 12 gr. na 6 okien. Po posianiu zahakować lekko i pozostawić aż pierwszy mróz zetnie ziemię, wtedy okryć liściem, aby ziemia nie zmarzła zbyt grubo.
W końcu lutego oczyszczamy inspekt z liści, ziemię równamy linijką i wysiewamy po 12 gr. rzodkiewki na każde 6 okien uklepując nasiona deseczką i pokrywając piaskiem. Na noc okrywamy starannie matami, a w dni słoneczne, aż do wzejścia rzodkiewki wygrzewamy ziemię nie podnosząc okien, aby ciepło osiągnięte podtrzymać jak najdłużej.
Z ukazaniem się rzodkiewki wypadnie w dni słoneczne bardzo oględnie przewietrzać inspekt i w razie wysychania ziemi podlewać. W kwietniu rzodkiewka zostanie wyrwana do targu, pozostanie marchew z pietruszką, które pod koniec maja i w czerwcu wyprzedamy. Marchew wymaga dużo wilgoci, w dni więc ciepłe podlewać mocno nie dopuszczając nigdy do tego, aby ziemia zbytnio wysychała, bo przez to marchew staje się mniej delikatna.